Hızlı Cevap: Yapı Kayıt Belgesinden Sonra Kat Mülkiyeti Nasıl Alınır?

Yapı kayıt belgesinden sonra tapu nasıl alınır?

Buranın tapusu alınabilir mi? Bağımsız bölüme ait yapı kayıt belgesi, yapı için mimar tarafından düzenlenmiş proje, tüm kat maliklerinin imzaladığı yönetim planı ve tüm kat maliklerinin muvafakati ile doğrudan tapu müdürlüğüne müracaat edilerek söz konusu bağımsız bölümün tapusu alınabilir.

Yapı kayıt belgesi kat mülkiyeti yerine geçer mi?

Hayır, ne yazık ki yapı kayıt belgesi tapu yerine kullanılmasına olanak sağlanan bir belge değildir. Örneğin yapı cins değişikliği yapılması, kat mülkiyeti kurulması gibi işlemlerin ardından son olarak tapu almak için başvuruda bulunulacak.

Yapı kayıt belgesi alındıktan sonra ne yapmalı?

Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra yapılması gerekenler şu şekilde sıralanıyor:

  1. 1- Belgeyi belediyeye verin!
  2. 2- Konut aboneliklerinizi bağlatın!
  3. 3- Para ve yıkım cezalarını sildirin!
  4. 4- Belgenizi tapuya tescil edin!
  5. Yapı kayıt belgesi alınmazsa..

Imar barışıyla kat mülkiyetine geçiş mümkün mü?

Hayır, öncelikle Yapı kayıt belgesi alınmalıdır. Kat mülkiyeti tesisi için öncelikle Yapı Kayıt Belgesi alınması gerekmektedir. 3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16. maddesi, yapı kayıt belgesi alınmış yapılarda, kullanma izni olmasa dahi, kat mülkiyeti kurulmasına imkân vermektedir.

You might be interested:  Sık sorulan: Bina Yapı Denetimi Kim Yapar?

Imar barışı sonrası tapu nasıl alınır?

Resmi kurumlara İmar Barışı ‘ndan yararlandığınızın bildirilmesi. İskanlı tapu için bina projesinin hazırlanması Bina zemin tespit tutanağının Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne onaylatılması, belediyeden ‘iskan olur’ yazısının alınması İmar Barışı dosyasının tapuya teslim edilmesi.

Yapı kayıt belgesi ne zamana kadar geçerli?

MADDE 4 – (1) Yapı Kayıt Belgesi 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için verilir. Yapı Kayıt Belgesi için müracaatın 31/10/2018 tarihine kadar yapılması ve Yapı Kayıt Belgesi bedelinin 31/12/2018 tarihine kadar ödenmesi gerekir. Başvuru ve ödeme süresini bir yıla kadar uzatmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir.

Yapı kayıt belgesi yapı kullanım belgesi yerine geçer mi?

Yapı Kayıt belgesi yapıyı ruhsat ve eklerine uygun hale getirmemektedir, bu sebeple Yapı Kayıt Belgesi yapının ruhsat ve eklerine uygun olarak yapıldığını gösteren “ Yapı Kullanma İzin Belgesi ” ne eşdeğer bir belge niteliğinde değildir.

Yapı kayıt belgesi olan yere ev yapılır mı?

Evet, Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra bütün maliklerin muvafakati ile kat mülkiyetine geçiş yapılabilecektir.

Yapı kayıt belgeli ev alınır mı?

Yapı Kayıt Belgesi ile kişiler, önce arsa emlak değeri ile yapı maliyeti toplamı üzerinden % 3’lük bedeli ödeyerek yapısını sisteme kaydedecek ve sonra iskan almak ve kat mülkiyetine geçmek için % 6 daha ödeyecek, böylece piyasada yasal olarak alınıp satılabilen bir mülkün sahibi olacak.

Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra değişiklik yapılabilir mi?

31/12/2017 tarihinden önce tamamlanmış yapılar ile ilgili olarak Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esasların 6 ncı maddesinin (7) nci fıkrasında “ Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarda ruhsat alınmaksızın yapılabilecek basit onarım ve tadilatlar yapılabilir.” hükmü yer almaktadır.

Yapı kayıt belgesi yıkım kararını durdurur mu?

Yapı Kayıt Belgesi yapının kullanım amacına yöneliktir. Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili bu Kanun uyarınca alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilir.

You might be interested:  Soru: Yapı Kredi Bankası Müşteri Temsilcisine Nasıl Bağlanırım?

Yapı kayıt belgesi ile neler yapılabilir?

Yapı kayıt belgesi almanın 6 önemli faydası

  1. Cins tashihi ve kat mülkiyeti tesisi.
  2. Su, elektrik ve doğalgaz bağlanması
  3. 3. Ruhsatsız yapıya ilişkin yıkım kararları ve para cezalarının iptali.
  4. İşyeri açma ve çalışma ruhsatının alınması
  5. Gayrimenkulün değerinin artması
  6. Krediye konu edilebilir hale gelmesi.

Yapı kayıt belgesi yoksa ne olur?

Yapı kayıt belgesi olmayan binaların, abonelik açtırmaları yasaktır. Yapı kayıt almaya hak kazanamayan binalar için kaçak kabul edilmesi ve yıkım kararı alınması öngörülmüş, yıkım kararı iptali için ise yapı kayıt belgesi alınması zorunluluğu getirilmiştir.

Yapı kayıt belgesi ile fırın ruhsatı alınır mi?

Hocam hayırlı günler, Öncelikle yıl içerisinde görüşlerinize ihtiyaç duyarak sormuş olduğum sorularıma verdiğiniz cevaplar için teşekkür eder başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim. 19.12.2018 tarihinde sormuş olduğum soruya istinaden tarafınızca verilen cevap; ” Yapı Kayıt Belgesi alınmış olması, ekmek fırını

Yapı kayıt belgesi ile satış yapılır mı?

5-) Yapı Kayıt Belgesi alan kişi bu belge ile yapının satışını yapabilir mi? Bu belge alındıktan sonra kat mülkiyetine geçilmesi durumunda kendi bağımsız bölümünü satılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *